Rozpočet

Do dluhové pasti může spadnout každý z nás, máme hypotéku a přijdeme o práci, nebo onemocníme a najednou zjistíme, že nejsme schopni hypotéku splácet, chybí nám peníze na nájemné a telefon a začínáme mít nedoplatky na spotřebovaných energiích. Co dělat? Asi nejlepším řešením je oslovit dluhového poradce a s jeho pomocí zjistit alespoň co nejpřesněji jaká je vlastně výše dluhů a komu přesně dlužíme. Samozřejmě, je zde rozhodnutí své dluhy splácet. Musíme si rozmyslet, kolik jsme schopni měsíčně dávat na splácení dluhů. Zde je dobré si zapsat své příjmy a výdaje v současnosti a porovnat je za rok.
měřidlo a mince
Proč?
To abyste viděli, jak by se vaše situace změnila, pokud se vám povedlo najít práci, nebo i brigádu. To je hlavní možnost, jak stabilizovat svůj rozpočet. Zůstane vám stálé bydlení, povede se vám splatit některé dluhy. Dluhový poradce vám pomůže vytvořit zásady při vytváření rodinného rozpočtu, kde bude soupis všech rodinných čistých příjmů, které za měsíc vyděláte či dostanete v sociálních dávkách, v podpoře v nezaměstnanosti, budou tam i příjmy z brigád. Potom provedete shrnutí všech měsíčních výdajů, tam bude vše, za co musíte peníze vydat. Jedná se peníze na nájem, na energie, na jídlo a drogerii. Také na školně, jízdné, platby za telefon, pojistky, oblečeni. A protože chcete žít jako člověk, tak i na internet a zábavu.
vysypané mince

Kolik komu splácet


Už jste zjistili, jaký váš rozpočet, už jste zjistili, jakou částku můžete měsíčné dávat na splátky a tu poté rozdělíte mezi věřitele. Zde je určitě na místě spravedlivě rozdělit částku ve stejném poměru a na žádného věřitele nezapomenout.
peníze ve svorce
A co dál?

Nezapomeňte, že musíte přizpůsobit svůj život a život své rodiny výši vašich příjmů a stále mít na paměti, že pokud byste nerespektovali uvedené pravidlo, tak to neodvratně vede k finančním problémům, které se soustavně se opakují.