Diamanty nebo zirkony?

Krásné a oslnivé diamanty doprovázely muže a ženy po staletí a dodávaly kouzlo a kouzlo každému, kdo je nosil. Kromě krásy je diamant také nejtvrdší minerál, který se přirozeně vyskytuje na Zemi. Vzácnost jeho výskytu významně ovlivňuje cenu šperků. Pro mnohé je mít takové vzácné věci známkou bohatství, vysokého postavení, stylu a někdy projevem velké lásky a vášně. Není divu, že byla hledána levnější alternativa, kterou pouhým okem nebylo možné odlišit od originálu.
prsten s kamínkem

Co je kubický zirkon?

Na rozdíl od diamantu je kubický oxid zirkoničitý kámen získávaný synteticky od roku 1973 metodou fúze.

Jak se liší od diamantu?

V analýze se obvykle porovnává několik funkcí:
tvrdost
Index lomu
váha
cena
Rozdíly jsou malé, ale významné. V případě tvrdosti (podle Moshovy stupnice) má diamant tvrdost 10 (nejvyšší index), zatímco zirkon nezaostává daleko, s hodnotou 8,5-9. Oba kameny mají podobný index lomu, takže je můžete použít v laserové optice. Pokud jde o hmotnost, kubický zirkon je o 1,75 karátů těžší než diamant. Jedním z mála rozdílů viditelných pouhým okem je cena. Diamant je v přírodě vzácný, proto může být jeho cena neuvěřitelně vysoká, zatímco kubický zirkon je ve finančním dosahu většiny lidí, a proto se rychle stal populárním na trhu šperků. 
obrázek prstenu

Výhody a nevýhody zirkonu

Největší výhodou tohoto kamene je samozřejmě jeho podobnost s diamantem, kterou lze odlišit pouze pečlivou analýzou. Druhou významnou výhodou je výše uvedená cena produktů zirkonia. Jsou mnohem levnější a dostupnější než diamanty. Všechno má však své nevýhody, včetně kubického zirkonu. Rychle se poškrábe a ztrácí svou záři.

Zásnubní prsten se zirkonem?

Mnoho žen si myslí, že zásnubní prsten by měl být pouze ze zlata a s velkým diamantem, protože pouze tento muž prokazuje svou pravou lásku a stříbrný a zirkonový prsten je ostuda a ukazuje, že mu to je jedno. Naštěstí však tato tradice mizí a prsten je pouze symbolem lásky a znamená více než číslo na účtence. Díky tomu jsou stále více populární stříbrné a zlaté zirkonové prsteny, které mohou být stejně krásné jako diamanty. Nicméně pořád platí, že zirkony jsou jenom napodobeninou něčeho cennějšího.