Jaké je největší jezero světa a jaké je největší jezero v naší zemi


Děti na základní škole se učí v hodinách zeměpisu, že největší jezero světa je Kaspické moře. Tento strohý fakt však málokomu z vás něco řekne, leda že byste se ke Kaspickému moři vypravili, a jakmile se objevíte na jeho březích, řeknete si: „Aha, tak tohle je to největší jezero světa“. Mnozí z vás by však rádi věděli, jaké je největší jezero v naší zemi, kam se můžete s rodinou vypravit na výlet třeba o volném prodlouženém víkendu, anebo si tu rezervovat ubytování o prázdninách, aniž byste trávili mnoho hodin na cestách ke Kaspickému moři do Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbajdžánu, Gruzie či Íránu.

přehrada Lipno

Vydejte se s námi na Šumavu

Oblast Šumavy a Pošumaví se může pyšnit hned dvěma rekordy. Nachází se tu největší přehrada v republice a také největší přírodní sladkovodní jezero.

Největší přehrada se nazývá Lipno a její rozloha je takřka neuvěřitelná – necelých pět tisíc hektarů, tedy zhruba padesát čtverečních kilometrů. V porovnání s Lipnem je pak rozloha největšího jezera – Černého jezera skutečně zanedbatelná, činí pouhých 18 hektarů. Co je však na Černém jezeře a jeho sousedním Čertově jezeře nejzajímavější, je velmi malebná a okouzlující příroda. Rozhodně stojí za to se sem vypravit a pobývat tu i více dní, a to zejména v létě.

jezero na Šumavě

Černé jezero je dobře dostupné po červené turistické značce od Čertova jezera, přičemž obě vodní plochy jsou kolem dokola obklopeny lesním porostem. Vyplatí se k návštěvě obou jezerních ploch využít slunečného počasí a pěší pochod zahájit od chaty Bumbálka, pod svahem Špičáku, pozvolným stoupáním po žluté značce k Čertovu jezeru dobře schůdným lesním průsekem.

Ubytování si lze zajistit kdekoli v Železné Rudě, která patří k nejvyhledávanějším oblastem na západní části Šumavy, nedaleko Klatov. Počítejte však s tím, že Železná Ruda je od Horní Plané na Lipně vzdálena několik desítek kilometrů.