Buďte efektivní a úspěšní

Jakmile se jednou rozhodnete, že chcete být úspěšní, pouštíte se do bezmála olympijského tréninku, protože budete potřebovat železnou vůli, odhodlání, energii a plán, který bez nich nikdy efektivně nedotáhnete do konce. Je to právě efektivita, která se odsouvá do pozadí díky přílišné horlivosti a zápalu. Ty však povedou bez správného přístupu spíše k vyhoření než k dlouhodobým výsledkům.
hodiny nad tabletem

Projděme si několik principů, z nichž vychází velká „sedmička“ přístupových principů k efektivitě Stephena R. Coveye, odborníka přes leadership:.

Stop výmluvám a nezodpovědnosti!

Rozhodně práce vždy začíná u nás samotných. Jestli chcete něčeho v životě dosáhnout, musíte jednat sami za sebe a to se vším všudy. Zároveň si pamatujte, že zdokonalujete sebe a chyby/slabosti druhých můžete nanejvýš vzít v potaz asi jako možné protitahy při šachové partii. Jednoduše: nenakládejte si víc, než máte v moci ovlivnit a zvládnout!

Plánujte

Nestačí vykročit do neznáma a doufat, že se dotápete na vrchol kariérního žebříčku nebo třeba bohatství. Vytyčujte cíle, které budou směřovat k tomu hlavnímu. Dílčí úkoly vás navíc při splnění povzbudí pro další postup.

Mít ostré lokty už dávno neznamená bezohlednou dravost

V době hojnosti a příležitostí se naopak jako efektivní ukazuje schopnost spolupráce a kvality týmu. Ješitnost vás jen zbrzdí od vašich záměrů. Pokud je kolega lepší v jedné oblasti práce a vy v druhé, proč se nedoplnit a neodvést nejlepší možné výsledky? Navíc je vzájemná podpora a tolerance i heslem doby, bez nich se příliš daleko nedostanete a s nimi získáváte na hodnotě i jako člověk. No není to ukázkové win-win?
týmová spolupráce

Pro samou snahu nezapomeňte na relax!

Nebojte se, že upadnete zase do prokrastinačního nicnedělání. Je totiž důležité mít vymezený čas i pro klid duše a těla, abyste byli schopni pokračovat na své cestě za úspěchy.